Table of Content:
- Jak wygląda ogólny proces nauczania?
- Jakie są etapy kształcenia w Wielkiej Brytanii?
- Czy poziom nauczania w brytyjskich szkołach jest niski?
- Czy w brytyjskiej szkole istnieją klasy?
- Czy uczniowie muszą nosić mundurek?
- Jak wygląda harmonogram zajęć?
- Czy rodzice muszą przyprowadzać i odbierać uczniów?
- Czy rodzice w Wielkiej Brytanii muszą płacić kary?
Wokół edukacji w Wielkiej Brytanii narosło wiele mitów. W tym artykule postaramy się je rozwiać, przedstawiając ciekawostki na temat systemu nauczania na Wyspach.
Jak wygląda ogólny proces nauczania?
Obowiązkiem edukacyjnym w każdym państwie Wielkiej Brytanii są objęte dzieci od piątego do szesnastego roku życia. Do przedszkola uczęszczają już maluchy w wieku 3 lat. Dodatkowo w Anglii nastolatkowie muszą kontynuować naukę do osiągnięcia pełnoletności, czego mogą jednak dokonać na kilka sposobów: poprzez jednoczesne wykonywanie wolontariatu i naukę w niepełnym wymiarze godzin, praktyki zawodowe lub po prostu naukę w szkole.
Jakie są etapy kształcenia w Wielkiej Brytanii?
Etapy kształcenia się na Wyspach są podobne do tych, jakie obowiązywały w Polsce przed likwidacją gimnazjów. Pierwszym z nich jest żłobek (nursery), następnie szkoła podstawowa (primary school), szkoła średnia I stopnia (secondary school) oraz szkoła średnia II stopnia, przygotowująca do nauki na uniwersytecie (Sixth Form) lub umożliwiająca zdobycie wykształcenia technicznego (Six Form College).
Czy poziom nauczania w brytyjskich szkołach jest niski?
Jednym z mitów na temat szkolnictwa w Wielkiej Brytanii, które krąży wśród Polaków jest ten o niskim poziomie nauczania. Tymczasem brytyjskie szkolnictwo jest uznawane za jedno z najlepszych na świecie!
Czy w brytyjskiej szkole istnieją klasy?
Uczniowie w szkołach średnich w Wielkiej Brytanii są podzieleni na tzw. sety. Nie są to klasy składające się zawsze z tych samych nastolatków, ale grupy formowane na podstawie wyników osiąganych przez uczniów. Set pierwszy to najlepsza grupa, set piąty oraz kolejne – grupy złożone z uczniów, którzy w poprzednim roku uzyskali najgorsze oceny z danego przedmiotu. Dzięki takiemu podziałowi najbardziej uzdolnieni mogą realizować bardziej zaawansowany materiał, podczas gdy słabsi uczniowie poświęcają więcej czasu na utrwalenie podstaw i powtórki. Skład setów może się zmieniać, wszystko zależy od tego, jakie oceny uzyskają uczniowie na koniec roku.
Czy uczniowie muszą nosić mundurek?
Uczniowie wszystkich szkół są zobowiązani do noszenia mundurków aż do ukończenia 16. roku życia. Każda placówka ma swoje własne stroje z unikalnym logo oraz charakterystycznym kolorem. Mundurek składa się najczęściej z białej koszuli, krawata w barwach szkoły, spódnicy lub spodni oraz okrycia wierzchniego jak marynarka, blezer lub sweter. Rodzice będący w trudnej sytuacji finansowej mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu stroju.
Jak wygląda harmonogram zajęć?
Harmonogram życia ucznia w brytyjskiej szkole jest niemal zawsze taki sam. Lekcja zaczynają się około godziny 8:30-9:00, a każda z nich trwa godzinę. Dzień w szkole kończy się natomiast około godziny 15:00. Uczniowie mogą skorzystać z co najmniej dwóch przerw – krótszej, 20-minutowej, oraz dłuższej, 45-minutowej, przeznaczonej na zjedzenie obiadu.
Czy rodzice muszą przyprowadzać i odbierać uczniów?
Chociaż brytyjskie szkoły stawiają na to, aby uczynić uczniów jak najbardziej samodzielnymi, to rodzice są zobowiązani do tego, aby przyprowadzać i odbierać swoje pociechy. Dziecko może odebrać również tylko rodzic lub inna autoryzowana przez niego osoba, którą wcześniej należy zgłosić i przedstawić nauczycielom.
Czy rodzice w Wielkiej Brytanii muszą płacić kary?
Rodzice w Wielkiej Brytanii są karani grzywną za nieuzasadnioną nieobecność dziecka w szkole. Jeśli ich pociecha opuści więcej niż pięć dni w szkole, rodzic musi zapłacić 80 funtów za każdy nadprogramowy dzień nieobecności.
Embassy International School jest tzw. British International Schools